niedziela, 28 listopada 2010

Wiadomości (SMS, MMS, E-mail)

SMS i MMS to podstawowe funkcje każdego, nawet najprostszego telefonu komórkowego. No dobra, modele dla seniorów i najtańsze low-endy pozwalają jedynie na wysyłanie tych pierwszych, ale nie zmienia to faktu, że jedne i drugie to obecnie podstawa sprawnej komunikacji między użytkownikami komórek. Osobiście z MMS-ów korzystam raczej rzadko, ale za to zwykłych wiadomości tekstowych wysyłam dziennie od kilku do kilkunastu sztuk. Wszystkie smartfony z dotykowym wyświetlaczem, jakie do tej pory posiadałem (m.in. iPhone 3GS, Samsung Galaxy i5700), oferowały zarówno wirtualną klawiaturę alfanumeryczną, jak i pełne QWERTY. Nieco inaczej jest w przypadku Xperii X8, ale o tym za chwilę.


Domyślnie ikona wiadomości znajduje się w lewym górnym rogu ekranu. Wystarczy musnąć ją palcem, a naszym oczom ukaże się lista wszystkich odebranych wiadomości. Po wybraniu jednej z nich uzyskujemy dostęp do swego rodzaju archiwum, w którym widzimy historię naszego kontaktu z danym numerem telefonu. Odebrane wiadomości przeplatają się tutaj z wiadomościami wysłanymi i lepiej się do tego przyzwyczaić, ponieważ nie mamy możliwości zmiany takiego układu skrzynki. Osobiście, po przesiadce z iPhone'a 3GS, zdążyłem się już przyzwyczaić do podobnego stylu wyświetlania wiadomości - zdaję sobie jednak sprawę, że osoby nie mające do tej pory styczności z takim rozwiązaniem mogą mieć na początku pewne problemy z przestawieniem się. Mimo to warto, bo w mojej ocenie wspomniane "drzewko" jest o wiele bardziej praktyczne, niż klasyczny podział na skrzynkę odbiorczą i nadawczą. Po pierwsze, nie zmusza nas do przeszukiwania kilkudziesięciu wiadomości w celu znalezienia jednego ważnego SMS-a. Po drugie: łatwiej skasować wszystkie wiadomości skierowane do wybranego numeru. Trzecia zaleta to łatwość obsługi. Zamiast błądzić po rozbudowanym menu wiadomości, mamy jedną wspólną skrzynkę i tylko od nas zależy, czy odpisując na otrzymanego SMS-a dołączymy do wiadomości np. zdjęcie lub krótki film wideo, zmieniając tym samym zwykłą tekstówkę w MMS-a. Co ważne, wiadomość multimedialną możemy wysłać zarówno z poziomu skrzynki, jak i przeglądając zdjęcia oraz filmy w galerii, zwanej tutaj "Albumem".


Żeby nie było za różowo, muszę wspomnieć o jednej rzeczy, która na początku trochę mi przeszkadzała. Mam na myśli układ klawiatury. Bez względu na to, czy telefon trzymamy pionowo, czy poziomo, klawiatura to zawsze pełne QWERTY, która różni się jedynie rozmiarem wirtualnych przycisków. W opcjach wiadomości możemy ustawić język wprowadzanego tekstu, uruchomić opcję podpowiedzi kolejnych słów, wibrację przy dotyku klawisza, a nawet tryb automatycznego uczenia się słów przy wpisywaniu, ale układu klawiatury nie zmienimy. Osoby przyzwyczajone do zwykłych przycisków alfanumerycznych mogą mieć niemałe problemy z napisaniem kilku pierwszych wiadomości - zwłaszcza, jeśli są posiadaczami dużych palców. Pionowe klawisze są małe, więc o literówki naprawdę nietrudno. W poziomie jest już nieco lepiej, ale tutaj z kolei możemy zapomnieć o obsłudze ekranu jedną dłonią - no chyba, że chwycimy telefon w nienaturalny sposób, ryzykując jego upuszczenie. Nie zrozumcie mnie źle - pisanie na X8 to nie tyle katorga, co raczej czynność wymagająca większego niż zazwyczaj skupienia. Po pewnym czasie można sobie wyrobić swój własny sposób obsługi wirtualnej klawiatury, ale nie zmienia to faktu, że brak klasycznych, alfanumerycznych przycisków był dla mnie z początku pewnym problemem.


Układ skrzynki e-mail w zasadzie nie różni się od tej ze zwykłymi wiadomościami. Jedyną zauważalną zmianą jest podział wiadomości na te otrzymane 2 tygodnie temu, tydzień temu oraz w ciągu ostatnich siedmiu dni. Jeśli więc we wtorek na naszym mailu pojawiły się trzy nowe wiadomości, to przeglądając skrzynkę w X8 znajdziemy je przypisane właśnie do tego dnia tygodnia. Na specjalne wyróżnienie zasługuje sam proces zakładania skrzynki pocztowej, ograniczający się do podania adresu i hasła. Cała reszta odbywa się zdalnie. Nie musimy więc grzebać w ustawieniach ustawień pozwalających na synchronizację - Xperia zrobi to wszystko za nas. 

Podsumowując, minimalistyczne menu wiadomości sprawdza się równie dobrze, co klasyczny układ ze zwykłych telefonów, a im dłużej z niego korzystamy, tym sprawniej nam to wychodzi i tym więcej zalet takiego rozwiązania dostrzegamy. Opisywane drzewko wiadomości to coraz popularniejsze rozwiązanie w dotykowych smartfonach, więc chcąc nie chcąc warto zacząć się do niego przyzwyczajać. Ogólnie, po kilku dniach obsługi i kilkudziesięciu wysłanych wiadomościach, mogę z czystym sumieniem napisać, że Xperia X8 bardzo dobrze spisuje się w roli tekstowego komunikatora, choć na początku wymaga jednak pewnego przyzwyczajenia. Mimo to po cichu liczę, że nadchodząca aktualizacja systemu do wersji 2.1 pozwoli na większą modyfikację ustawień wiadomości.

3 komentarze:

 1. jak wyłączyć T9?

  OdpowiedzUsuń
 2. a czy można ustawić hasło na wiadomości w x8 xperii

  OdpowiedzUsuń
 3. ehem wlasnie widze jak znasz ten telefon skoro wcale nie umiesz dac klawiatury na bok jak przerzucasz telefon... na nastepny dzien juz to ogarnelam bez pomocy wystarczy sobie poczytac ; )
  wchodzimy w ustawienia -> wyswietlacz i na sam dol -> orientacja . i po problemie wtedy nawet spis nr sie przerzuca na bok wiec nie gadaj ze sie nie da xd .

  OdpowiedzUsuń